Rusza 12th Tarnów Jazz Contest 2019

Na danie główne: NAT KING COLE i ART BLAKEY!

Już wszystko jasne. Tegoroczny Tarnów Jazz Contest zapowiada się, jak co roku zresztą, na kapitaną imprezę! Podczas tygodniowego spotkania z jazzem, tradycyjnie będą miały miejsce warsztaty muzyczne, konkurs oraz świetne koncerty, w tym niekwestionowanej gwiazdy polskiej – i nie tylko! – sceny jazowej Wojciecha MYRCZKA. Ten młody pianista i wokalista, wraz z Big Contest Band dyrygowanym przez twórcę i dyrektor Festiwalu, Piotra POCIASKA, zagra największe hity, absolutne evergreeny samego NAT KING COLE`A!

Nat King Cole oczywiście dlatego, że to wspaniały muzyk, twórca i wykonawca niezapomnianych przebojów, ale także w związku z faktem, że w tym roku przypadła setna rocznica jego urodzin, co wpisuje się w naszą tradycję koncertów z cyklu „Tribute to…” – mówi Piotr Pociask. – Dlatego też, drugim bohaterem będzie jeden z największych perkusistów w historii muzykiem jazzowej, twórca i lider The Jazz Messengers – Art Blakey. Jego muzyka zabrzmi zarówno na koncertach, jak i będzie motywem przewodnim podczas konkursu dla muzyków jazzowych.

Ale po kolei. 12th Tarnów Jazz Contest 2019 startuje 9 grudnia.

Przez pierwsze dwa dni w Szkole Muzycznej w Tarnowie odbywał się będzie Międzynarodowy Konkurs dla Zespołów i Solistów Jazowych. Konkurs tradycyjnie prowadzony będzie w dwóch grupach wiekowych: junior i open oraz w dwóch kategoriach zespołowej i solowej. Szczegóły i zasady w regulaminie na stronie www.tarnow-jazz.pl Tu warto podkreślić, że na zwycięzców czekają wysokie i cenne nagrody rzeczowe oraz finansowe, w tym pokrycie kosztów nagrania płyty w profesjonalnym studiu nagraniowym. – Nie mówiąc już o możliwość zaprezentowania się przed jury złożonym z wybitnych muzyków jazzowych z Polski i zagranicypodkreśla Pociask i dodaje. – O randze konkursu może także świadczyć fakt udziału w nim studentów Berklee Global Jazz Institute oraz młodych artystów z różnych stron świata: USA, Anglii, Belgii, Kuby, Izraela, Tajlandii, Meksyku, Hiszpanii, Austrii, Danii, Słowacji, Ukrainy, Białorusi oraz z całej Polski.

Z kolei 11-go i 12-go grudnia, także w Szkole Muzycznej, prowadzone będą warsztaty dla młodych muzyków jazzowych. To wielka szansa na terminowanie u gwiazd europejskiej muzyki i absolutnej czołówki polskiego jazzu, szansa na nowe doświadczenia i podniesienie umiejętności.

12 grudnia odbędzie się pierwszy koncert. I to jaki! Zagra międzynarodowe trio fortepianowe – laureaci ubiegłorocznego konkursu – w składzie Margaux VRANKEN na fortepianie, Jasmin KAYSER na perkusji oraz Victor FOULON na kontrabasie. Warto dodać, że mimo młodego wieku Jasmin Kayser ma już za sobą nagrania z samym Lenny KRAVITZEM!

Przed tym koncertem usłyszymy innego czołowego pianistę polskiego Michała SZKILA z jego znakomitym kwartetem w składzie z Wojciechem Pulcynem, Krzysztofem Dziedzicem i Przemysławem Florczakiem.

Dzień później, czyli 13 grudnia, prawdziwa uczta muzyczna. Na scenie Pałacu Młodzieży pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Tribute to…”. Jego bohaterem jest ART BLAKEY and THE JAZZ MESSENGERS. Wystąpi międzynarodowy kwintet Piotra WOJTASIKA, w którego składzie europejska gwiazda Josir TEEPE oraz znany już w Tarnowie John BETSCH. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

No i wreszcie 14 grudnia koncert finałowy: Wojciech Myrczek i Big Contest Band pod batutą Piotra Pociaska, a towarzyszyć im będą zaproszeni gościa – absolutna czołówka polskiej muzyki jazzowej. To drugi koncert z cyklu „Tribute to…”. Tym razem muzycy hołd oddadzą Nat King Cole`owi. Ze sceny wybrzmią w niepowtarzalnych aranżacjach największe przeboje typu When I Fall in Love, Mona Lisa czy Unforgettable.

Te koncert jest biletowany, rozpocznie się w Hali Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży na Gumniskach o godz. 19.00.

Warto podkreślić, że Jazz Contest Tarnów od samego początku współpracuje z Województwem Małopolskim – Partnerem Głównym Festiwalu. Mecenasem Festiwalu jest Grupa Azoty, a głównym sponsorem MPEC Tarnów. Organizatorem Festiwalu jest Tarnowskie Stowarzyszenie Artystyczne ArtContest, współorganizatorem Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie.